Życie w czasach wojny

Życie w czasach wojny

Ani I wojna światowa, ani II wojna nie pozostawiły nikomu złudzeń, że życie w tym okresie było łatwe. Trzeba przyznać, że nasi przodkowie musieli żyć w naprawdę ciężkich czasach. Nikt z nas nie powinien zapomnieć o wdzięczności im za to, że dzisiaj możemy cieszyć się wolnym krajem, który ma własną konstytucję, rząd, prawo, itd. To co my mamy teraz to wielki cud w porównaniu do tego z czym musieli zmagać się ludzie w okresie wojny i międzywojennym. O trudach takiego życia opowiada Ałbena Grabowska w “Stulecie Winnych. Tomy 1-3” (https://www.taniaksiazka.pl/stulecie-winnych-tomy-1-3-albena-grabowska-p-599355.html).

Kilka pokoleń rodziny

Czy warto zapoznać się z tymi trzema książkami? Jak najbardziej. W szczególności, że cała seria doczekała się specjalnej ekranizacji. Serial oparty na tych książkach był emitowany w publicznej telewizji i cieszył się ogromną popularnością wśród widzów. W trzech tomach zostały ukazane losy rodzinny Winnych. Na cały pakiet składają się książki o poszczególnych tytułach: “Ci, którzy przeżyli”, “Ci, którzy walczyli” i “Ci, którzy wierzyli”. Pierwszy tom rozpoczyna się w 1914 roku. Na świat przychodzą Anna i Maria. Ich mama umiera przy porodzie. Owdowiały Stanisław Winny sam musi wychować swoje córki. Niedługo potem musi zmierzyć się również z I wojną światową, która nie oszczędziła ich podwarszawskiego Brwinowa. Jak ta malutka rodzina poradziła sobie w tym trudnym okresie? Nie było to dla nich łatwe wyzwanie. Chwilę przed wybuchem drugiej wojny światowej dorosła już Maria rodzi swoje córki Katarzynę i Barbarę. W drugim już tomie czytelnik może obserwować, jak toczy się życie kolejnego pokolenia winnych, którzy tym razem muszą borykać się z II wojną światową – również mocno rzutującą na ich życie.

Niełatwe życie Winnych

Trzeci tom to kolejne opowiadanie o Julii i Urszuli, które przyszły na świat w Pruszkowie. Dziewczynki były córkami Barbary. Czy fakt, że urodziły się tak długo po II wojnie światowej oznacza, że dziewczynki miały łatwiejsze życie? Oczywiście, że nie. Bliźniaczki razem ze swoimi rodzinami również musiały mierzyć się z wieloma trudnościami, jak chociażby komuną i czasami wojny. Wszystko możemy dokładnie obserwować z różnej perspektywy. Od bardzo dawnych czasów po czasy bardziej nam bliższe. Ałbena Grabowska po mistrzowsku splotła losy fikcyjnych postaci z osobami, które realnie istniały. “Stulecie Winnych. Tomy 1-3” to doskonały przykład trzech wspaniałych powieści ukazujących rodzinę, która na swojej drodze miała do czynienia z najróżniejszymi, ciężkimi przypadkami losowymi.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com